Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı, hasar görmüş aracın durumunu belirleyen bir kavramdır. Araç değer kaybı, hasar almış ve tamir görmüş motorlu aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşünü gösterir. Kaza geçirerek hasar gören motorlu araç, en iyi şekilde tamir edilmiş dahi olsa değerinde elbette bir düşüş olacaktır.

Ancak kaza sebebiyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybına uğramaz. Fakat hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına sebep olabilir.


Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplamasında etken bir çok değişken bulunmaktadır. Değişkenlerin bazıları araçla, bazılarıysa araç kullanım şekliyle alakalıdır. Bu değişkenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
Üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, araç kilometresi, araç marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış yılı gibi etkenler aracın pazar değerini etkileyen faktörler arasındadır.


Şirketimizi arayarak, dilediğiniz sigorta türünde ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Yapacağımız tüm sigorta işlemlerinde birçok sigorta acentesinden fiyat alarak en uygun ücreti sizlere sunuyoruz.