GİM SİGORTA Aracılık Hizmetleri LTD. ŞTİ.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, otomobil sigortalarından biridir. Kaska sigortasının amacı, sigorta yaptıran kişiye ait araca meydana gelecek zararların telafi edilmesini sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasar görmesi, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılmaktadır.

Kasko sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Yani karşı araçtaki hasarı karşılamaz. Araç kasko sigortası, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları karşılamaktadır.

Kasko tamamen isteğe bağlı bir sigortadır. Aracın yanması, çalınması gibi genel teminatlar dışında sigortalı talep ederse ek teminatlarla sigorta kapsamı artırılabilmektedir. Aksi belirtilmediği sürece yapılan kasko poliçesi yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerli olmaktadır.

Kasko sigortası yaptırırken gereksiniminize uygun kasko teminatlarının seçilmesi dikkat edilmesi gereken önemli husustur. Kasko sigortası ana teminatlar olan çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma gibi konuları kapsamaktadır.